Még a múlt század elején az orvosok megfigyelték, hogy a rendszeresen sok tőzegáfonyát fogyasztó emberek vizelete savasabb pH-értékű és kevesebb baktérium található benne.
Laboratóriumi vizsgálatok azt állapították meg, hogy fertőzésellenes hatását a tőzegáfonyában nagy mennyiségben megtalálható proanthocianidin nevű vegyületnek köszönheti, ami meggátolja a baktériumokat abban, hogy a húgyuti rendszer falának sejtjeihez tapadjanak. Továbbá nagyon rossz feltételeket biztosít a baktériumok számára, ami által még tovább csökkenti a fertőzés veszélyét. Napjainkban már a tudomány is elismeri, hogy a tőzegáfonya rendkívül jótékony hatásokkal bír a húgyuti rendszer fertőzéseinek megelőzése és kezelése terén. Számos klinikai vizsgálat igazolja, hogy rendszeres, napi rendszerességgel történő fogyasztása – kapszula vagy gyümölcslé formájában – jelentősen csökkenti az esélyét az ilyen fertőzések kialakulásának.
A nők számára még fontosabb használata, hiszen ők nagyjából 10-szer akkora eséllyel kapnak ilyen fertőzést, mint a férfiak, de ennek ellenére az ő számukra is hasznos a tőzegáfonya fogyasztása.
Ha valaki már valamilyen húgyuti fertőzésben szenved, akkor is erősen ajánlott számára, hogy elkezdje a tőzegáfonyalé-vagy kapszula szedését, mert így lerövidítheti a fertőzés időtartamát, csillapíthatja a fájdalmat, és csökkentheti a meglévő kellemetlen tünetek súlyosságát is.
Van még egy előnyös tulajdonsága, mégpedig az, hogy a tőzegáfonya épp az antibakteriális hatása miatt szagtalanítja is a vizeletet, ami különösen az inkontinenciában szenvedők számára nagyon hasznos tulajdonság.