
„II-es típusú diabétesz: A csendes járvány"
Az II-es típusú diabetes mellitus egy olyan krónikus anyagcsere-betegség, amelyben a test nem tudja hatékonyan felhasználni az inzulin nevű hormont, vagy pedig nem termel elegendő mennyiséget belőle. Ennek következtében a vérben magas glükózszint alakul ki, amely hosszú távon károsítja a szervezet számos szervét és szövetét. Ez a típusú cukorbetegség gyakran az elhízás, a magas vérnyomás, vagy a kevés mozgás következményeként alakulhat ki, és csak jelentős életmódbeli változtatással, illetve gyógyszeres kezeléssel lehet kontrollálni. Fontos a rendszeres ellenőrzés és az egészséges életmód kialakítása a betegség kezelésében.
A II-es típusú diabetes mellitus egy olyan betegség, melyre jellemző a magas vércukorszint és az inzulinrezisztencia. Ez a betegség az esetek legnagyobb részében felnőtteknél alakul ki, általában 40 év felett, de egyre gyakoribbá válik a fiatalabb korosztályban is, főleg az elhízottak körében.
A betegség hátterében genetikai és életmódbeli tényezők egyaránt állnak. Az elhízás, a mozgásszegény életmód, a helytelen táplálkozás és a genetikai hajlam mind hozzájárulnak a betegség kialakulásához. A betegség tünetei legtöbbször lappanganak, hosszú ideig észrevétlen maradhatnak, így a diagnózis gyakran csak akkor kerül felállításra, amikor már kialakultak a szövődmények.
A betegség kezelésének alapja, az életmódbeli változtatás, mint például a rendszeres testmozgás, az egészséges étrend, a testsúly csökkentése. Emellett gyakran szükség van gyógyszeres kezelésre is, mely az inzulinérzékenységet javítja, vagy segíti a pankreász inzulin termelését.
Fontos szerepe van a rendszeres vércukormérésnek és az orvosi kontrollnak a diabetes kezelésében. A megfelelő vércukorszint beállítása elengedhetetlen a szövődmények megelőzése érdekében. A későn felállított diagnózis és a helytelen kezelés, komoly szövődményekhez vezethet. Kialakulhatnak például szív- és érrendszeri betegségek, a látás részleges, vagy akár teljes elvesztése, veseelégtelenség, vagy a keringési problémák és a neuropátia miatti végtag-amputáció.
Fontos figyelni az egészséges étrendre, a rendszeres testmozgásra, az ideális testsúly megtartására. Ne hanyagoljuk el a tüneteket, és forduljunk szakemberhez időben, ha bármilyen gyanús jelet észlelünk magunkon. Ez a "csendes járvány" megfelelő kezeléssel jól kontrollálható, és a megfelelő odafigyeléssel és kezeléssel a beteg életminősége is jelentősen javítható.
Az II-es típusú diabéteszeseknél különösen fontos a glükóz szint stabilizálása, így olyan táplálék kiegészítők használata ajánlott, melyek segítenek ebben a folyamatban.
Az első olyan táplálék kiegészítő, mely segíthet, az omega-3 zsírsavakat tartalmazó készítmények. Az omega-3 zsírsavak csökkenthetik a gyulladást a szervezetben, és segíthetik a zsírok lebontását. Ezen kívül pozitív hatással vannak a szív- és érrendszerre is, mely különösen fontos, akiknél nagyobb a kockázata a szívbetegségek kialakulásának.Itt említeném meg a webáruházunkban is kapható BioCo Omega-3-6-9 lágyzselatin étrend-kiegészítő kapszulát. Amely Omega 3-6-9 zsírsavakat tartalmazó lágyzselatin étrend-kiegészítő kapszula.
A másik hasznos táplálék kiegészítő az alfa-liponsav, mely antioxidáns hatású és segít a sejtek védelmében. Az alfa-liponsav csökkentheti a gyulladást a szervezetben, valamint segíthet a glükóz anyagcserében is. Ezáltal hozzájárulhat a szív- és érrendszer egészségének megőrzéséhez és a diabetesesek számára fontos szövődmények kialakulásának megelőzéséhez.
Fontos táplálék kiegészítők, a különböző vitaminok és ásványi anyagok kiegyensúlyozott bevitele is. Ilyenek például a magnézium, a kalcium, a C-vitamin és a D-vitamin, és a króm is. Jótékony hatással van az egészséges vércukorszintre a Mio-Inozitol nevű étrend kiegészítő, a fahéj és a kapormag is. Ezek pótlása segíthet a szervezet egészséges működésében és a betegség kezelésében is.
Minden betegség esetében fontos a megelőzés, de a II-es típusú diabétesz esetén különösen fontos, hogy odafigyeljünk az egészséges életmódra, mert így csökkenthetjük a betegség kialakulásának kockázatát.
Számos olyan kombinációs készítmény van forgalomban, amely hozzájárulhat az egészséges vércukorszint fenntartásához.
Ilyenek pl: Diamizin Forte étrend-kiegészítő tabletta
InnoPharm Diabest komplex filmtabletta
Vitaplus Diabest Inozitol Komplex Por
BioCo Kapormag kivonat krómmal tabletta
JutaVit Szerves króm filmtabletta
Fontos azonban megjegyezni, hogy ezek a táplálék kiegészítők csak kiegészítő terápiaként használhatók, és nem helyettesítik az egészséges étrendet és életmódot. Mindig konzultáljunk orvosunkkal vagy dietetikussal, mielőtt bármilyen táplálékkiegészítőt használunk, hogy biztosak lehessünk a megfelelő adagolásban és tájékoztatást kapjunk az esetleges mellékhatásokról.